Anasayfa / Makaleler / YENİ YAZI SERİMİZ! Türkiyenin Eşşiz Lezzet Durakları “Samsun”

YENİ YAZI SERİMİZ! Türkiyenin Eşşiz Lezzet Durakları “Samsun”

Herkese Merhabalar.

Bugün uzun zamandır düşündüğüm, planladığım içime fazlasıyla sinen bir yazı serisinin başlangıcını yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. Şöyle ki bizler öğrenciler olarak, maddi açıdan rahat bir durumda olsak dahi gönlümüzce seyahat imkanı bulamıyoruz. Yolumuzun düştüğü yerlerde ise gerek yoğunluktan gerek vakitsizlikten Anadolu’nun vazgeçilmezi lezzetleri çoğunlukla tadamıyor, fotoğraflayamıyor, geriye dönüp baktığımızda yanımıza anı kalacak birikimler yapamıyoruz. Prangalarından sıyrılmış dilediğince gezen gezginler, veyahut bu temeli hayatına yerleştirmeye çalışan gastronomi meraklıları da yok değil tabi. Bu serim, nacizane bulunduğum, seyahat ettiğim yerlerde tattığım ürünlerden, şehir hakkındaki deneyimlerimden ve aslında içten içe kendime meydan okumamdan oluşacak diyebilirim. Meydan okumak mı? dediğinizi duyar gibiyim. Evet, bende o şehrin, alışkanlıkların, meşguliyet adı altındaki bahanelerin yerinde saydırdığı bir insanım aslında.  Bu seri ile beraber hep birlikte gezecek, öğrenecek ve yaşadığımız bu güzel kara parçasını tekrar tekrar keşfedeceğiz. İlk durağımız Samsun. Bana eşlik edecek herkese teşekkürler,keyifli okumalar.

Bilenler bilir, Samsun’un yeri benim için her zaman ayrı olmuştur. 7 yıl yaşadığım ve havasına, suyuna adeta aşık olduğum bu güzel şehir, kendini çok fazla belli etmese de gastronomi şehirlerinden biri olmaya adaydır benim  gözümde. Kesinlikle Karadeniz iklimine tamamen ait olmayan, yer yer Akdeniz yer yer Ege ikliminden izler de taşıyan kent yerlilerinin göz bebeği, ziyaret edenlerin ise her daim vazgeçilmezi olmuştur.

Türkiye’nin en kalabalık on altıncı şehri olan Samsun’a “Karadeniz’in İncisi” denilmesine şaşmamalı. “Karadeniz’in Başkenti” , “Atatürk’ün Şehri” olarak da adını sık sık duyma ihtimaliniz olan bu şehir kimlere ev sahipliği yapmamış ki! Kaşkalar, Amazonlar, Hititler,Persler, Rumlar, Bizanslılar ,Türkler..Tarih boyunca her medeniyet kendi bünyesine katmak için uğraşmış Samsun’u. Haksız da değiller, stratejik olarak cazip olan konumu, büyüleyici bitki örtüsü, coğrafi sınırları ve yer altı zenginlikleri ile Samsun kesinlikle her dönemin ön plana çıkan şehri olmaya aday.

samsun gece ile ilgili görsel sonucu

Gastronomi Açısından Samsun

Samsun’da ikamet ettiğim 7 sene süresince bir çok lezzeti tatma imkanı buldum ve kendimce birtakım gözlemler yaptım. Şöyle ki: Samsun’un yemek kültürü, bünyesinde ağırladığı devletlere ve topluluklara istinaden tam bir harmoni şeklinde gelişmiş. Bitkilerin kullanıldığı yemekler daha çok şehrin doğu kısmında ve iç bölgelerinde tercih edilirken, kıyı kısımlarında ve Trakya ya yönelen bölümde turizm faktöründen olacak popülarite ve tercih odaklı bir gastronomi kültürü görüyoruz. Yöre olarak kullanılan baharatlar ve otlar sürekli farklılık gösterirken, ilçe ve beldelerle özdeşleşmiş yemekler bir gastroturist’in kolay kolay karşı koyamayacağı türden. Beldeler demişken; sizlerle tanıştırmak istediğim özel bir lezzet kesinlikle mahallesinin adını tüm dünyaya duyuracak cinsten! Ne’den mi bahsediyorum? Okumaya devam edin!

Çakallı Menemeni- Çakallı/Kavak

Samsun’un Kavak İlçesine bağlı Çakallı adlı mahallesinde tattığım Menemen kuşkusuz hayatım boyunca tattığım en güzel menemen idi. Mahalle fazlasıyla küçük, öyle ki arabayla geçtiğinizde 3-4 dakika da tamamen ardınızda bırakmış oluyorsunuz. Böylesine küçük bir yerin bu denli popüler bir yemek kültürü olması fazlasıyla etkileyici olup, sıra sıra sizi karşılayan Menemen dükkanları ve yükselen kokular ağız sulandıracak cinsten. Sipariş ettiğinizde derin bir tava içerisinde(çoğunlukla bakır olur) ve ona eşlik eden bir tabak turşusu, özel çakallı ekmeği ve çayı ile servis edilen menemen, asla doyamayacağınız türden.  Lezzeti yapımında saklı olan bu harika lezzetin başlıca aktörleri ise Tereyağı,Kaşar Peyniri ve Mevsiminde toplanmış organik domatesler.. Fazla söze gerek yok, eğer yolunuz Samsun’a düşerse Çakallı’ya uğramadan geçmeyin derim ben.

Samsun Pidesi- Bafra/Samsun

Özellikle geçtiğimiz son birkaç aydır internette yüzümüzü gülümseten capslere, espirili fotoğraflara konu olan Samsun pidesini yazmamak olmazdı. 🙂

 

1 Asırlık 5.50 Metrelik Pide Geleneği

Samsun pidesi Samsunun en yerleşik yemek kültürü öğelerinden biri. İki sokakta bir karşılaşacağınız işinin ehli pideciler, samsun gastronomi temasının temelini oluşturuyor desek yanılmış olmayız. Özel olarak kapalı yapılan pideler uzun yıllardan bu yana Samsunun sembolü haline gelmiş durumda. Kahvaltılarda, düğünlerde, kız isteme törenlerinde, sünnetlerde kısaca aklınıza gelebilecek özel olarak düzenlenmiş her seremoni de Samsun pidesinin bir tahtı oluyor. Bütün şehirde bulabileceğiniz bu pidenin en orjinali ise Samsunun Bafra ilçesinde misafirlerini karşılıyor. Kesinlikle 10 üzerinden 10 verdiğim ve yemeden geçmeyin dediğim bu lezzet için karar sizin!

Tirit- Kavak,Ladik,Havza/ Samsun

Tirit, Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde yapılsa da Karadeniz bölgesinde özellikle Samsun ve civarında yaygın bir yöresel lezzettir. Şu meşhur “Tiridine bandım.” şarkı sözününde kökenidir bu yemek aynı zamanda. Bilmeyenler için tiritten et suyuna, kızartılmış veya bayat ekmek parçaları konarak yapılan yemek şeklinde söz edebiliriz. Çeşitli etler ile yapılsa da Samsun ili için patenti alınmış tek tirit vardır o da Kaz etinden yapılan tirit diyebiliriz. Et ve pilavın üzerine yufka konarak yapılan ve çatal bıçak kullanmadan yenilen bu yöresel yemek vazgeçilmeziniz olabilir. Bu kadar merak ettirmişken ufak bir sorunsalı da belirtmek isterim. Şöyle ki Samsunun Kavak,Ladik,Havza ve hatta Vezirköprü, Asarcık, Çarşamba olarak belirlenmiş 6 ilçesinde de tiritin farklı olarak patentlenmiş versiyonları mevcuttur. Her ilçe sakini en iyi tiridin kendisinde olduğunu söyler durur. Kim bilir belki de siz deneme ve belirleme imkanı bulursunuz. 🙂

Tirit ile de bu yazı serimizde ilk yazımızın sonuna geldik. Elbette ki Samsun bu üç lezzet ile sınırlı değil fakat takdir edersiniz ki uzunluk bakımından belirli bir kaideye uymak bakımındayım,siz okurlarımız için. Umarım beğenmişsinizdir.  Bundan sonraki bu dizinin her adımında o şehre ve seçtiğim üç özel lezzete yer vermeye devam edeceğim.

 

Tüm takipçilerimize sevgilerimle..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir