Anasayfa / Güncel Haberler / Türk Liderlerinin Sevdiği Yemekler

Türk Liderlerinin Sevdiği Yemekler

Zamanında at üstünde koşturan, devlet işleriyle meşgul olan Türk liderlerinin de hepimizin ”Olsa da yesem.” diye tarif ettiği kadar çok sevdikleri yemekler var. Türk mutfağının zenginliğine girsek çıkamayız, biz de size liderlerin favorilerini derledik.

 

 

 

Fatih Sultan Mehmet

İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet Han, yemeğini yalnız yemesiyle diğer padişahlardan ayrılır. Balık, tavuk ve karidesi çok seven Fatih Sultan Mehmet için anlaşılan beyaz etin önemli bir yeri var. Sultanın sofrasında tercih edilen çorbalarda ise koyun eti ve işkembe ilk sıralarda yer alıyor.

 

                                                       

 

Sultan II. Abdülhamit

Sultan II. Abdülhamit Han soğanlı yumurtayı çok sever ve her kim bunu layığıyla pişirirse o kişiyi ödüllendirirdi. Sarayda da aşçılarca yapılması zor olan bu yemek için ciddi özen gerekirdi. Öyle yumurta deyip geçmeyin; adama hayat da sunar, adamın hayatını da sarsar.  Günümüzde yumurta eski şöhretini yakalamak peşinde! 🙂

 

 

Oğuz Kağan

Baştan sona bir destan halinde bilinen ve rivayetlerini de bu sebeple rivayetlerden alan Oğuz Kağan’ın Kuran-ı Kerim’de Zülkarneyn ismiyle anılan Türk koruyucusu olduğuna inanılır. Doğar doğmaz şarap içtiği ve çiğ et yediği rivayet olunan Oğuz Kağan ikiliyi doğuştan keşfetmiş olsa gerek! 🙂

 

 

Bilge Kağan

Göktürkler zamanında ilk defa Türklerce konserve yiyecek oluşturulmuştur. Çağın ve yaşamın imkanlarına göre zamanın favori yemeği elbette yahni veya günümüzdeki tabirle ızgaradır. Liderler ise daha makbul ve sağlıklı olduğuna inandıkları erkek hayvanların etini tercih ederler.

 

Mustafa Kemal ATATÜRK

Pek sancılı bir dönemde ciddi savaşlar vermiş olan ulu önder Atatürk, diğer Türk liderlerine nazaran daha geniş bir mutfağın dönemindedir. Tabi dönem yokluk dönemi lakin patates, biber de dünyada bir yerlerde yetişmekte. Atatürk daha çok sebze ağırlıklı yemekleri tercih etmiş olup Enginarın hikayesi de hemen herkesçe bilinir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir