Anasayfa / Röportaj / Şef Tuğba Yavaşça ile İka Olimpiyatları Hakkında

Şef Tuğba Yavaşça ile İka Olimpiyatları Hakkında

15137566_345878375773654_5899541275685022589_o

 

Öncelikle Haberchef.org olarak sizi ve ekibinizi tebrik eder . Başarılarınızın devamını dileriz.
Böyle büyük bir yarışma da böylesine bir başarı elde etmek bir hayli zor olmalı .

İlk olarak;
Yarışmalarda ki başarınızın göz doldurduğu aşikar. Peki ya yarışma içerisinde nasıl bir psikolojiye sahiptiniz ?

Öncelikle Haberchef ekibine çok teşekkür ederim. yarışma anında yaşadığımız duygular oldukça değişik oluyor. En yoğun duygu heyecan elbette. Süreç dolayısı ile yorgun ve uykusuz oluyoruz ama heyecandan dimdik ayakta bekliyoruz tüm gün. Yorgunluk, heyecan, endişe sonrasında mutluluk, gurur ve rahatlama olarak tarif edebilirim.

Takım ruhu sizin için ne ifade ediyor?

Bu tarz yarışmalarda herkes bireysel, kendi ürünüyle yarışmasına rağmen takım olarak orda olduğumuzu hiç unutmuyoruz. Takım ruhunu gerçekten yaşamak çok önemli. Aramızdan birinin birşeye ihtiyacı olduğunda hemen birlik oluruz. Sonuçlar açıklanırken kendi adımızı beklerken nasıl heyecanlanıyorsak takım arkadaşlarımız için de aynı heyecanı paylasıp aynı mutluluk ve gururu yaşıyoruz. Almanya Olimpiyatları için uzun ve zorlu bir hazırlık süreci yaşadık ama bu bir ekip işiydi ve takım ruhuyla tamamlanarak bu başarılara ulaştık.

Çıkartmış olduğunuz sunum tabakların da önemli bulduğunuz detaylar nelerdi ?

Yaptığımız çalışmalarda görsellik, detay, işçilik, renk uyumu gibi dikkat ettiğimiz bir çok kriter var. Teknik direktörümüz ve takım kaptanımızın da yönlendirmesiyle daha önceki tecrübelerimize dayanarak konseptlerimizi belirleyip gereken tüm çalışmaları yaptık biz de.

Sizce böylesine yarışmada böyle bir üstün başarı elde etmek için nasıl bir hedef belirlenmeli ?

IKA Olimpiyatları kendi alanında en zor yarışma olarak bilinir. Dolayısla çok endişeliydim. Çalışma sürecinde moralimin bozulduğu, motivasyonumu kaybettiğim anlar çok oldu tabii ki. Ancak hedefi aklımdan hiç çıkarmadım. Hedef Altın Madalya idi:) Belirlenen hedefe ilerlerken izlenecek yolun çok iyi programlanması gerekir. Herzaman aksiliklerle karşılaşabiliyoruz. Bu yüzden bunlara karşı hazırlıklı olmak, sorunlarla başedebilmek ve süreyi çok iyi kullanmak gerekiyor. Aynı zamanda da herzaman elinden gelen değil daha fazlasını yapabilmek amaçlanmalı. Karar verme, hazırlık süreci, belki bir çok kere sil baştan başlamak ve her konuda fedakarlık yapmak bu başarının gerekliliklerindendi. Bu süreçte yanımda olan herkese burdan da tekrar teşekkürlerimi sunmak isterim.

Diğer takımlara göre kıyasladığınız da sizin farkınız neydi?

Her takım başarıyı hedefleyerek, emek vererek oraya gidiyor. Bir kıyaslama yapmanın uygun olmadığını düşünüyorum.

Yarışma sırasında göze çarpan bir aksilik yaşadınız mı ?

Herşeyden önce çok uzun bir yol aldı ürünlerimiz. Yolculuk sırasında da bazı hasarlar oldu. Almanya’ya vardıktan sonra ilk amaç yarışma başlayana dek tüm hasarların onarılmasıydı. Çok şükür her türlü aksiliğin üstesinden geldik. Bir çok aksilik yaşadık elbette ama hepsi bu macerada gülerek hatırladığımız anılar.

Yarışmaya katılan ülkeler arasında genç milli takım şefleride bu etkinliğe katılım gösterdi . Bizim bir genç milli takımımız var mı ? varsa neden katılım sağlamadı?

TAFED olarak genç milli takımımız yok ama gerekli şartlar sağlandığında o da olacaktır.

Son olarak genç arkadaşlarımıza , şeflerimize önerileriniz nelerdir ?

Herşeyden önce işinizi gerçekten sevmelisiniz. Yaptığınız fedakarlıklar, verdiğiniz emek sizi hiç rahatsız etmemeli ve kendinizi geliştirmekten hiç vazgeçmemeli, hep daha çok çalışmalısınız. Ardından takdir ve başarı muhakkak gelecektir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir