Anasayfa / Güncel Haberler / Şef Ersin DERİCİ ile ”Meslek Tadında”

Şef Ersin DERİCİ ile ”Meslek Tadında”

Haberchef.org ailesi olarak bizi kırmayıp yoğun iş temponuzdan fırsat bulup bizim ile röportaj teklifini kabul ettiğiniz için öncelikle size teşekkür ederiz.Bize kısaca kendinizden bahsedebilirmisiniz?

Merabalar öncelikle haberchef.org ailesi olarak benimle ropartaj yaptınız için teşekkür ediyorum.Ben 1987 Adana doğumlu 2006’dan bu yana bu mesleğin ve camianın içindeyim mesleğime şuan İstanbul’da Hilton Kozyatağında devam ediyorum.

-Çocukluk hayaliniz olan mesleği mi yapıyorsunuz?Bu mesleği seçerken başkaları tarafından yönlendirildiniz mi?

Hayır çocukluk hayalim olan mesleği yapmıyorum.Ama aşçılık hayaliyle yaşayan bir asçıyım bu mesleğe tasadüfen başladım kuzenim turizm meslek lisesi okuyordu,staj için Antalya‘ya gitmişti.Ona bana uygun bir iş olduğunda beni cağırırmısın dedim. Onun beni yanına çağırması ile mutfak maceram baslamış oldu.

-Şuan ki mesleğinizi yapmaktan mutlu musunuz?

Tabi ki mutluyum mutlu olmasam şu an sizinle bu röportaj gerçekleşmezdi.

Ülkemizdeki gençlere aşcılık mesleğini tavsiye eder isiniz, neden?

Tabi ki tavsiye ederim en tabandan gelmek saygı ve sevgi sonsuz sadakat birde onu yetiştiren şefi toprağa girmeden ben şefim dememek sartiyla.Eğer daha fazlasını istiyorsak daha fazla üretip yenilik yapmak ve daha fazlasını kazanmak kaydıyla..

-Mesleğinizin zorlukları nelerdir?

Her meslek grubu ve dalları gibi bizim mesleğimizin zorlukları mutlaka var sonuç itibari ile geçen geçen yılları anlatmam gerekirse;  Ben hiçbir zaman ezbere dayalı yeniliklere kapalı bir aşçı olmadım, olamam.Ben her zaman zor olanı araştırıp, kolaylaştırıyorum böylelikle zor olan her şey kolaylaşıyor benim için.Bence en büyük devrim mutfakta baslar.

Yemeklerinizi yaparken özel olarak kullandığınız bir baharat veya geliştirmiş olduğunuz bir teknik varmıdır ?

Tabi ki de kendime has bir mutfak anlayışım var.Tatmak isteyenleri Hilton İstanbul Kozyatağı’na beklerim 😉

 

Mesleğinize gereken değerin verildiğini düşünüyor musunuz? mesleki acıdan daha fazla değer görmek için bir tavsiyeniz varmıdır?

Mesleki anlamda tabi ki gerekli değeri görüyorum çalışmış olduğum kurumda;) ‘’Daha fazla değer görmek istiyorum’’ demeyim.Camia olarak değer görmek istiyoruz çünkü toplumu ve işverenleri yapmış olduğumuz işin ciddiyetini çok iyi şekilde anlatarak ve en önemlisi tatlı bir rekabetle birbirimize ve en önemlisi yaptığımız işe saygı duymalıyız şunu da unutmamak lazım; Sokakta köfte satan ustada benim meslektaşım Restorant’da Otelde çalışan Şef’de benim meslektaşımdır. 😉

Son olarak meslektaşlarınıza ve genç öğrenci arkadaşlarımıza duygu ve düşüncelerinizi aktarmak adına neler söylemek istersiniz?

Bence en önemlisi bu soru sanırsam.Bu mesleğe gönül veren herkes benim için çok özeldir.Genç meslektaşlarımıa rı aktarabilirim; Kesinlikle bu mesleği tabanın’dan başlayın lütfen okuyun, araştırın kısa süreler de ‘’Ben şef oldum’’ demeyin. Madalya ve kupa peşine düşmeyin. Yarışmalara mutlaka gidin. Yeni ustalarla tanışın, onların başının belası olun hatta. 😉

 

Bende sizlerin huzurunda benim buralarda olmam da emeği geçen şeflerime teşekkür etmek istiyorum.Muhammet Karaöz, Faik Acılı ve Muharrem Karaoğlu’na sonsuz teşekkürler ederim.İyi ki varsınız..

 

Siz değerli basın ekibine biz aşçılık camiasına vermiş olduğunuz destek için sonsuz teşekkür ediyorum.

Ersin DERİCİ

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir