Anasayfa / Güncel Haberler / Şef Erkan Yeşil ile Röportaj

Şef Erkan Yeşil ile Röportaj

—Öncelikle sizi tanımamıza yardımcı olduğunuz ve fırsat verdiğiniz için size çok teşekkür ederiz .


1-Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

1976 Bolu-Mengen doğumluyum. Aile mesleği olan aşçılığa 1989 yılında Büyük Sürmeli Otel’inde başladım. Ardından  Da Mario sonrasında ise açılışında bulunduğum The Plaza Otel‘ inde iki yıl süre ile çalışmalarıma devam ettim. Vatani görevini ise yine aşcı olarak tamamladıktan sonra sırası ile Havana Restaurant&Club, Divan Oteli ve Titanic Business Asia’ da çalıştım. Son olarak Divan Asia’ da  Sous Chef olarak meslek hayatıma devam ettim.Kasım 2009 da  aşçılık eğitmeni olarak  MSA ailesine katıldım.Şimdilerde Sandalyee Barasserie de 3 mutfaklı bir işletmede mutfaklar koordinatörlüğü  ve Ayrıca Nişantaşı Üniversitesinde haftada 2 gün ders vermekteyim…

 2-Aşçı olmaya ne zaman karar verdiniz? Her zaman hayalinizde mutfakta olmak var mıydı?

Aile mesleği olduğu için ,ufaklıktan beri bu yönde yönlendirildim. Evet hala ”İyi ki aşçı olmuşum.” diyebiliyorum

3-Mesleki geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Otel, Restaurant  ve Eğitimci Chef olarak  sektörde farklı yerlerde görev aldım. Elimden geldiğince her mutfağı her departmanı görmeyi ve öğrenmeye çalıştım.Hala da ögrenmeye çalışıyorum.

4-Bir aşçı olarak mutfakta çalışmanın zor yanları ve kolay yanları sizce nedir?

Zor yanları saymakla bitmez…Uzun mesai saatleri, özel günlerde daha fazla çalışmak.(yılbaşı bayram vs. gibi)Keskin bıçakların kaynayan tencerelerin olduğu stresli ve zor ortamlar, sosyal hayatımızın kısıtlı olması.

5-Yemeklerinizde kullandığınız olmazsa olmaz bir baharatınız ya da gizemli bir malzemeniz var mı?

Ben böyle şeylere pek inanmıyorum , olmazsa olmaz yada gizem bana çok komik geliyor.

6-Sizce sektörel zorluklar nelerdir?

Ülkemiz de turizm’in günümüzdeki  olumsuz koşulları malum sektör çok gerçekten kötü durumda ancak kurumsal işletmeler ayakta kalacak gibi gözüküyor.Ayrıca her önüne gelen bir işletme açmanın peşinde buda sürekli kötü bir izlenime ve her gün batan işletmeler 3 ay açık kalabilen rest olarak karşımıza çıkıyor.

7-Mesleğimize gereken değerin verildiğini düşünüyor musunuz?

Bu chef ve çalıştığı işletme ile alakalı bir durum bence doğru yerde gereken değer veriliyordur.Aksi halde chefler bu değeri göremezse uzun süre çalışmazlar zaten…

8-Mutfakta Öncelik eğitim midir? Yoksa tecrübemidir?

Öncelikle tabii ki eğitim almak , bu işin temelini almadan üzerine  yıllar geçsede bir şey katamazsınız yada kattığınızı düşünseniz bile bir süre sonra yıkılır.

9-Genç arkadaşlarımıza tavsiyeleriniz nelerdir?

Doğru cheflerle yılmadan vazgeçmeden çok ama çok çalışarak pratik yapmak bu esnadada daha ne öğrenebilirim’in peşinde olmak.

Herkesin sevdiği işi yapması dileği ile …

Bir sonraki Haberchef haberin’de görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir