Anasayfa / Röportaj / Şef Emrah Köksal Sezgin İle İka Olimpiyatları Hakkında

Şef Emrah Köksal Sezgin İle İka Olimpiyatları Hakkında

emrah-koksal-sezginÖncelikle Haberchef.org olarak sizi ve ekibinizi tebrik eder . Başarılarınızın devamını dileriz.
Böyle büyük bir yarışma da böylesine bir başarı elde etmek bir hayli zor olmalı .
İlk olarak; Yarışmalarda ki başarınızın göz doldurduğu aşikar. Peki ya yarışma içerisinde nasıl bir psikolojiye sahiptiniz ?

Öncelikle haberchef.org ailesine teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyoruz. Yarışma psikolojisi çok farklı ve değişik bir psikoloji. Ne kadar iyi işçilik çıkarırsanız çıkarın, eğer mental olarak yarışmaya hazır değilseniz çok zor ve sıkıntılı bir süreç geçiyorsunuz. Biz psikolojik olarak 2 yıl önce dünya kupasından sonra bu yarışmaya hazırlanmaya başladık. Kadromuzu yeniledik ve güçlendirdik. İnsanların ev hanımı olarak gördükleri şeflerimize güvendik ve hep destek olduk. Yarışma kurallarını hatim ettik ve fiziksel olarak ta 6 ay önce çalışmalarımıza start verdik. Yarışma öncesinde de yarışma esnasında da çok tecrübeli milli takım üyelerimiz olması bizlere büyük avantaj sağladı ve yeni arkadaşlarımızı bu süreçte çok hızlı bir şekilde takıma adapte edebildik. Bu çalışmalarımızda bizi başarıya götürdü. Emeği geçen şeflerimizi, ailelerini ve bizden desteklerini esirgemeyen sponsorlarımızı da unutmamak gerek tabiki…

Takım ruhu sizin için ne ifade ediyor?

Takım ruhu bizim için bu zor süreçte bir ve beraber olmayı, paylaşmayı, arkadaşın için gecelerce uykusuz kalabilmeyi, onun ürününü kendininki görüp sahiplenmeyi ve en önemlisi ise başarısını kendi başarısı gibi görüp kabullenebilmeyi ifade ediyor. Takım arkadaşlarım iyi bilirler, kendi başarımdan çok onların başarısına ve takımın tamamının başarısına sevinen ve bununla büyük bir mutluluk ve gurur duyan bir yapıya sahibimdir.

Çıkartmış olduğunuz sunum tabakların da önemli bulduğunuz detaylar nelerdi ?

Çok uzun sürelerdir dünyanın dört bir tarafında da jürilik yaptığım için, jürinin ne görmek istediğini, nelere dikkat ettiğini iyi bildiğimi düşünüyorum. İlk çalışmalarımızı belirlerken de hep bunların üzerinde durup ona göre start veriyoruz.

Sizce böylesine yarışmada böyle bir üstün başarı elde etmek için nasıl bir hedef belirlenmeli ?

Öncelikle psikoloji çok önemli. Kurallar iyi okunmalı, sonrada takım toplantısı ve görüşler. Biz işlerimize başlamadan çok uzun bir süre kendi aramızda görüşmelerimizi yapıp, konseptlerimizi belirliyoruz. Sonra başlıyoruz ve eğer içimize sinmezse vazgeçip baştan başlıyoruz.

Diğer takımlara göre kıyasladığınız da sizin farkınız neydi?

Takım kıyaslamaları konusunda çok yorum yapmak istemiyorum. Bu zor süreci kim daha iyi yönetirse o daha başarılı oluyor. Biz iyi hazırlandık en iyi şekilde de ülkemizi temsil etmeye çalıştık. Yeterli mi tabiki değil. Bir olup, birlik olup daha büyük başarılar için daha çoook çalışmalıyız.

Yarışma sırasında göze çarpan bir aksilik yaşadınız mı ?

Uykusuzluk, taşıma, beslenme aslında o kadar aksilikler oluyor ki anlatmakla bitmez. Ama takım olarak herkes taşın altına elini sokarsa bunlar birer güzel anı olarak kalıyor sadece.

Yarışmaya katılan ülkeler arasında genç milli takım şefleri de bu etkinliğe katılım gösterdi . Bizim bir genç milli takımımız var mı ? varsa neden katılım sağlamadı?

TAFED olarak bizim genç milli takımımız yok. Bu biraz bütçesel bir durum ve devlet desteği olmadan bunları sadece sponsorlarla başarabilmek çok zor. Yaparsak iyisini yapmak istediğimiz içinde henüz bu konuda bir çalışma başlatamadık. Fakat A takımımız kadro olarak oturdu ve daha bir çok büyük başarıya imza etmek için hazır ve çalışıyor.

Son olarak genç arkadaşlarımıza, şeflerimize önerileriniz nelerdir ?
Sevmek ve istemek çok önemli bizim işimizde, ağır ve zor bir iş yapıyoruz o yüzden sevmeden istemeden başarılı olabilmek çok zor. Bu meslekte bu bayrakta hepimizin, ne yapıyor ve yapmaya çalışıyorsak ilk amacımızda mesleğimiz ve bayrağımız için. Bu süreçte bizleri yalnız bırakmayan, dualarını esirgemeyen herkese tekrar teşekkür ediyorum. Bizi izlemeye devam edin…

 

Yorum

  1. Şefim böyle organizasyonu kendi aramızda yapsak mesela ben ankarada böyle bir organizasyona katılmak isterdim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir