Anasayfa / Güncel Haberler / Şef Can DEMİREL ile ”Mutfakta Laf Lafı Açtı”

Şef Can DEMİREL ile ”Mutfakta Laf Lafı Açtı”

-Öncellikle bizi kırmayıp sorularımıza cevap verdiğiniz için haberchef.org size cok teşekkür ederiz kısaca kendinizden bahsedebilirmisiniz?

Öncelikle alaylı bir şef olduğumu belirtmek isterim. Aktif olarak 8 yıldır turizm sektöründeyim.İş hayatıma kıbrısta Acapulco Resort Hotelde başladım ve iş hayatıma Sheraton Otelin yanı sıra bir çok hotel ve restorantta devam ettirdim.

-Can Demirel için gastronomi dünyasına dair her şey nasıl başladı? Aşçı olmaya nasıl karar verdiniz Yemekle ilgili ilk anılarınız neler?

Aslında aşçı olmaya küçük yaşlarda karar verdim. Çünkü güzel yemek yemek ve bunların pişirilme şekillerini öğrenebilmek benim en büyük uğraşlarımdan biriydi. Ama aşçılığın gerçek anlamda para kazanılabilecek ve geçim kaynağı olarak görülebilecek bir iş olduğunu iş hayatına başladığım yıllarda anladım. Her zaman işimi severek yaptım, yapıyorum.

Yemeği hayatınızın merkezine oturtmaya nasıl ve ne zaman karar verdiniz? İlk en iyi yaptığınız yemek neydi?

Yemek yapmayı ve çevremdeki insalara bunu beğendirmeyi çok seven birisiyim ve hayatımı yemek yapmaya yanısıra mutfağa adamaya yolda yürürken karar verdim. İlk yaptığım yemek ise Doğu Anadolu bölgesine ait olan Maklube oldu halanda yaparım.

Tariflerin birebir uygulanması gerektiğine inanan şeflerden misiniz yoksa birebir uygulanması gerektiğine inanan şeflerden misiniz yoksa hangi malzemeyi ne kadar koyacağınıza yemek esnasında mı karar verirsiniz?

Restoranlar da çalışan bir aşçının etrafındaki ekibe de iş pas edebilmesi için tarife sadık kalması gerekiyor. Yalnız tarifler herkes için; uygulayana değil, bir problem çıktığında yorumlayabilen insanlara aşçı diyoruz aslında.

Sizce yapması en zor yemek hangisi?

Pilav,  içli köfte.

-Türkiye’ de Aşçılık sistemini nasıl değerlendiyorsunuz?

Kendini kaybetmiş bir sektör ama o kadar umutsuz değilim yeni yeni oturuyor. Türkiye de son yıllarda beklenen değeri yeni yeni  kazanıyor aslında.

-Dünya mutfağında en sevdiğiniz mutfak hangisi? Neden?

Hepsinden biraz alırım tek bir mutfağa saplantım yok ama biraz daha fazla ilgi duyduğum Mexican mutfağıdı.r

-Aşçıların genel olarak sorunları nelerdir?

Öğrenmeyi çabuk bırakıyoruz ve beklenen değeri görmüyoruz.

 

İyi bir aşçının sahip olması gereken özellikler nelerdir?

Kıvrak zeka stres yönetimi

-Son olarak meslektaşlarınıza ve genç meslektaşlarınıza söylemek istediğiniz duygu ve düşünceleriniz nelerdir?

Farkındalık yaratın, Heycanlı olun, Araştırın, Kişisel gelişim okuyun, İngilizce öğrenin, Entelektüel hedefler belirleyin. Başkalarına faydalı olun Mesleğinizi misyon edinin Kendinize prestij, statü, marka değeri katın Çalıştığınız yerde maxsimum 3 sene devamlılık sağlayın Türk Mutfağını öğrenmeden başka mutfaklara yönelmeyin.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir