Anasayfa / Makaleler / Mustafa Kemal Atatürk Ve Türk Mutfağı

Mustafa Kemal Atatürk Ve Türk Mutfağı

Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Mutfağı
Türk mutfağı geçmişten günümüze gittikçe daha da zenginleşen ve günümüzde zenginlik açısından ilk üç sıralamada yer alan bir mutfaktır. İlk çağlarda orta Asya Türklerinde et yemeklerinin meşhurluğu malzemenin et yönünden bol olmasından kaynaklanmaktadır. İlerleyen yıllarda Türklerin geniş coğrafyalara yayılması çeşitli milletlerle bir arada yaşaması ile hem mutfakta kullanılan ürünler çeşitlenmiş hem de kültürler birbirini etkilemiştir. Türkler malzemeyi genişleyen coğrafya ile şekillendirmiş olup yabancı mutfakların pek çoğu Türk mutfağından önemli ölçüde faydalanmıştır. Özellikle de Cumhuriyet döneminden sonra Özal’ın yiyecek ihracatı ve ithalatının önünü açması ile birlikte günümüzde gelmiş olduğumuz küreselleşmenin önü açılmıştır.
Atatürk zamanında da yapılan davetlerde hazırlanan yemekler muntazamdır. Özel davetlerde daha çok tarz olarak Fransız mutfağına yer verilir. Atatürk’ün bir dönem aşçılığını yapmış olan Halit Atay, Atatürk’ün yemek hususundaki hassaslığı üzerine vermiş olduğu röportajda sıklıkla bahsetmiştir. Halit Atay’ın soğuk-sıcak yemek konusunda ve kuru fasulye konusunda vurguları ayrıca dikkat çekmektedir. Atatürk her sabah iki yumurta ile hazırlanmış olan omlet tercih eder ve eğer yumurta soğuk ise geri gönderirdi. Özellikle çok sevdiği kuru fasulye ise sabahtan hazırlanır ve günün her saatinde servis edilmek üzere mutfakta hazır bekletilirdi. Halit Atay verilen davetlerde olsun diğer zamanlarda olsun bamyaların dahi tabakta muntazam bir şekilde dizilmiş olmasını istediğini kaydetti.
Çalışırken ve günlük hayatta Atatürk ev içerisinde yemek kokusu olmasından haz etmezdi.Bugün Yalova’da ziyaretçilerine açık olan Yürüyen Köşk’e giderseniz mutfağın evin dışarıda olduğunu görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir