Anasayfa / Güncel Haberler / Kazdağları 3. Ulusal Mutfak Günleri Festivali Büyük Heyecana Sahne Oldu.

Kazdağları 3. Ulusal Mutfak Günleri Festivali Büyük Heyecana Sahne Oldu.

Kazdağları 3. Ulusal Mutfak Günleri Festivali Büyük Heyecana Sahne Oldu.

Festival de hayata geçirilen bireysel ve grup yarışmaları kapsamında, 270 kişi hünerlerini jüri heyeti önünde sergiledi.

 

Balıkesir – Edremit Körfez Aşçılar Derneği tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen ve geleneksel hale gelen Kazdağları Ulusal Mutfak Günleri Festivali 12-13 Mayıs’ta yapıldı.

Yarışma Kordinatörü Şef Ali Demirin önderliğinde kurulan,  Profesyonel mutfaklarda  hazırlanan yemekler, festival kapsamında Altınoluk Cumhuriyet Meydanı’nda sergilendi.

Festivalle alakalı görüşlerine başvurduğumuz Balıkesir – Edremit Körfez Aşçılar Derneği Başkanı Bahri Batur, ünlü mutfak şefleri ile aşçılardan oluşan jüri heyeti önünde 270 yarışmacının büyük bir heyecanla hünerlerini sergilediğini ifade etti.

Bahri Batur: “Festivalimiz büyük bir şölen havasına sahne oldu.

” Balıkesirlilerle birlikte tüm Türkiye’nin bu büyük şölene katıldığının altını çizen Batur, festivalde bireysel ve grup olarak yarışmalar yapıldığını söyledi. Yarışmaların kategorileri hakkında da bilgi veren Batur, yarışmaların; yöresel ana yemek, yöresel tatlılar, sebze, meyve, şeker hamuru, makarna, tatlı, yılın altın şefi, Ege yemekleri, tavuk, liseler, balık, üniversiteler, yöresel ve kuzu kategorilerinde yapıldığını belirtti. İki gün dolu dolu gerçekleşen organizasyon Edremit Körfezi ile Balıkesir’in tanıtımına çok önemli katkı sundu. Son günü kupa madalya törenine sahne olan festivalde ayrıca gala töreni de yapıldı. Galada jüri heyeti ve sponsorlara plaket verildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir