Anasayfa / Makaleler / Gastronomi Dünyasına Yazarların Gözünden Bakın! 5 Mükemmel Kitap Önerisi

Gastronomi Dünyasına Yazarların Gözünden Bakın! 5 Mükemmel Kitap Önerisi

MUTFAK SIRLARI- ANTHONY BOURDAİN

 

anthony bourdain chef ile ilgili görsel sonucuİlgili resim

Anthony Bourdain sektöre adım attığımdan beri adını sık sık duyduğum, internette epey uzun süre denk geldiğim bir yazar ve şef. Çıkardığı “Mutfak Sırları” isimli kitapta büyük bir sükse yaptı, günlerce haberlerden inmedi birçok yerde gördüğüm bu kitabın 5.baskısını edinebildim.

Dili hakkında oldukça kinayeli ve sivri olduğunu söyleyebilirim. Kitabın bayılanı da var yazarın anlattıklarını abartı bulanı da. Çok kesin bir karar vermemekle beraber ortada olduğumu söyleyebilirim. Lakin bunun yanında sektöre yeni adım atan her genç aşçı adayının okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum zira günümüzde oldukça popüler olan bu gastronomi akımı mutfağı yeterince “mutfak olarak” tanımayan genç adayları içine çekiyor,bakmakta fayda var.

DENİZ GÜRSOYUN GASTRONOMİ TARİHİ- DENİZ GÜRSOY

deniz gürsoy şef ile ilgili görsel sonucudeniz gürsoy ile ilgili görsel sonucu

Bugünlerde, bir kitap okuyayım,hem eğlenceli olsun hemde bilgilendirici olsun diyorsanız Deniz Gürsoy’un bu kitabı tamda size göre!

Kitap Deniz Gürsoy’un seyahat ettiği yerleri,hayat hikayesini,edindiği tecrübeleri yalın,objektif ve espirili bir şekilde okurlara sunuyor.

Her sayfasında başka bir bilgiyle karşılaştığınız,kati suretle sizi sıkmayan muhteşem bir kitap.

Deniz Gürsoy adını ilk duyduğum andan itibaren araştırdığım ve tanışmayı çok istediğim bir gurme&yazar.

 Katıldığı bir programda, “gurme dediğin illa süslü sofralarda sofistike yemekler yiyip şarap içen adam değildir” diye söze başlayan ve “ekmeğin arasına koyarsın sultanahmet köftesini…” gibi betimlemelerle gurmelik olayını harika tanımlaması bile yeter insana. Sektöre her açıdan yaklaştığı çok sayıda kitabı vardır . Kısaca okuyun,okutun diyorum.

SLOW FOOD DEVRİMİ- CARLO PETRİNİ/GİGİ PADOVANİ

Slow Food benim desteklediğim akımlardan biri, hatta büyük ölçüde içime en çok sineni diyebilirim. Merkezi İtalya ve çıkış noktası Carlo Petrini olan bu akım fast food restoranlarına tepki olarak işliyor konularını ve en çok sevdiğim yanı tamamen doğal ve küresel ısınmayı yok etmeye yönelik uygulamaları destekliyor. Nesli tükenmeye yüz tutmuş her besinin, maddenin devamlılığı için çalışılıyor.

Kitapta yine akımın başlangıcı Carlo Petrini ve Gigi Padovani’nin elinden çıkma. Tüm detayları ve en uç noktaları işleyen bu kitabı elinize bir kalem alarak,satırların altlarını çizerek okumanızı tavsiye ediyorum. Kim bilir 1986 da İtalya da küçücük bir grupken bugün 132 ülkede 100 bin üyeye sahip Slow Food’un destekleyicilerinden biri de siz olabilirsiniz.

OSMAN GÜLDEMİR- BİR OSMANLI YEMEK YAZMASI: KİTABÜT TABBAHİN

Osmanlı mutfağı renkleriyle, dokularıyla, az bulunan fakat iz bırakan reçeteleriyle sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın odak noktası, ilgi kaynağı. Özellikle son yıllarda tatlıyı ekşiyle buluşturan kebapları,et yemekleri, saygının ve misafirperverliğin hoşgörü ile harmanlandığı tatlıları akıllarda iz bırakacak türden.

Kültürü tanımanın en önemli unsurları arasında mutfağın önemli bir yere sahip olduğu su götürmez bir gerçek. Nesiller boyunca da merkezi olarak Anadolu’nun ve dünyanın dört bir yanının ev sahipliği yaptığı Büyük Osmanlı İmparatorluğunun gastronomi konulu tanıtıcı noktalarına malesef eski yazı dilinin anlaşılabilirlik seviyesinin düşük olması ve bu konudaki uzman kişilerin azlığı nedeni ile ulaşamıyorduk. Ta ki Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden Osman Güldemir bu harikulade yapıtı biz gastronomi öğrencilerine,mutfak meraklılarına,tarihçilere armağan edene dek. Kendisi ile bizzat tanıştığımı belirtmek isterim. Osman Güldemir Anadolu Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde etkin olduğu kadar, şuan sektörde ses getiren saygıdeğer derneklerden biri olan ASOMDER bünyesinde de etkin bir isim. Bizler için tabiri caizse kılı kırk yararak ortaya çıkarmış olduğu bu eser için tekrar teşekkür ediyor ve her bireyin okuması gereken bir yapıt olduğunu vurguluyorum.

REFİKA’NIN MUTFAĞI- REFİKA BİRGÜL

Refika Birgül TV dünyasında popüler, dönem dönem yaptığı farklı programlarla (Mucize Lezzetler, 10 Dakikalık Hızlı Tarifler) adını duymaya alışık olduğumuz bir isim. Televizyon dünyasının ünlendirdiği pek çok isim var, kimi haklı olarak başarının getirdiği bi ivme ile kimi ise medya sektörünün arkadan itmesi ile şöhret merdivenlerini tırmanıyor. Bana sorarsanız Refika Birgül doğallığının -tam anlamıyla doğallığının- gerek tavırlarıyla, gerek yemeklerinde kullandığı baharatlarıyla, hızlı hızlı hareketleri, izlemesi büyük zevk veren refleksleriyle insanları ekrana bağlaması şans olmayan isimlerden.,

İşin teknik yönüne bakacak olursak füzyon mutfağının çok iyi bir temsilcisi olduğunu söyleyebilirim. Cesur, en alakasız denecek materyalleri dahi bir araya getiren ve bundan çekinmeyen, ortaya muhteşem şeyler çıkaran bir mutfak aşığı. Ve program girişlerinde de hep dediği gibi küçük büyük herkesin mutfağa girmesini istiyor ve vizyon doğrultusunda da programlarını  yönetiyor. Bkz. 10 dakikalık tarifler programı, mutfağa aşinalığı en az olanların bile el atabilecekleri türden.

Kitaba gelirsem Refika Birgül’ün kendi sistematik alışveriş tekniklerini, mutfaktaki bakış açısını, ve birbirinden güzel reçeteleri içeriyor. Sizde benim gibi sadece reçete içeren kitapları sevmiyorsunuz ve okuduğunuz kitapta birkaç ekstra bilgi kırıntısı da arıyorsanız “Refikanın Mutfağı”sizin için biçilmiş kaftan derim.

Bu yazımda beğenerek okuduğum ve Haberchef.org takipçilerinin de yararlanmasını istediğim kendimce 5 güzel kitabı sizlerle paylaştım. Bir arşiv meraklısı olarak kitapların her dalda farklı şeyler anlattığına inanıyor ek olarak mutfak alanında birer deha olduklarına inanıyorum. Şimdiden keyifli okumalar diliyorum.

 

Sevgilerimle..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir