Anasayfa / Makaleler / Emre Geyikçi – Sebze ve Meyve Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Emre Geyikçi – Sebze ve Meyve Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Sağlığı korumanın ilk şartı sentetik ve hormonsal gıdalardan uzak durmaktır. Tamamen doğal beslenmek gerekir. Doğal beslenme ile kastettiğimiz şey, tabiatın nimetlerinden yararlanmaktır. Mevsiminde ve zamanında yetişmiş olan sebze ve meyveleri tüketmek gerekir. Mevsimi ve zamanı geçmiş sebze ve meyveler kesinlikle tüketilmemelidir. Kışın domates ve salatalıkla beslenen bir kişi için doğal besleniyor diyemeyiz. Hangi ayda hangi sebze, meyve bolsa o ayda onları bol bol tüketilmelidir. Ayrıca mevsiminde alınarak derin dondurucuda saklanan sebze ve meyveler, daha sonra da tüketilebilir, ancak dondurucudan çıkarılan yiyeceklerin tüketiminde de dikkat edilmesi gereken hususlar var, fastfood gıdalar, poşetlerde satılan hazır ve dondurulmuş gıdalardan da uzak durulmalı çünkü bunlarda insan sağlığına zararlı olabilecek katkı maddeleri vardır.

SEBZE VE MEYVE ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

Sebze ve meyve satın alırken, tazeliğine, canlılığına, çamur, toz, toprak, yabancı otların bulunup bulunmamasına dikkat edilmelidir. Örneğin; ıspanağın kısa saplı, bol yapraklı olanı (kuzu ıspanağı) daha iyidir. Patates alırken; düzgün, yarık ve çatlakları olmayan, çok kirli ve çok ufak olmayanlar tercih edilmeli, yeşillenmiş ve çimlenmiş olanlar alınmamalıdır.

BU MEVSİMDE SEBZE MEYVE OLARAK NELERİ ve NASIL TÜKETMELİYİZ
Bu dönemin vazgeçilmez sebze ve meyveleri kereviz, brokoli, Brüksel lahanası, ıspanak, şalgam, soğan, turp, havuç, lahana, bal kabağı; meyveleri ise, elma, ayva, nar ve armuttur. Bu besinler güneş ışığını daha fazla depoladığı için enerji, canlılık, dayanıklılık ve ihtiyacımız olan vitamin ile minareleri daha fazla depoladığı için tükete biliriz, sebze ve meyvenin her rengini içeren besinlerin tüketilmesi çok önemli kış mevsiminde özellikle sebze ve meyvelerin bol miktarda ve taze olarak, çiğ ya da az pişmiş şekilde tüketilmesi çok sağlıklıdır. Yapraklı sebzeler çiğ ya da az su ile buharlı tencere veya toprak güveçlerde zeytinyağı ile birlikte kısa süreli pişirilerek tüketilmelidir. Brokoli ve lahana gibi sebzeler uzun süre pişirilirse tadı bozulabilir. Köklü sebzeler ise yapraklı sebzelerin aksine çok iyi pişirilmelidir, yoksa hazımsızlık yapabilir. Havuç gibi sebzeler ve meyveleri vitaminlerinin kaybolmaması için kalın doğramak gerekir. Ayrıca meyveleri tok karnına değil aç karnına ya da yemekten 2-3 saat sonra tüketmek daha faydalıdır.
Yeşil renkliler de ise folik asit açısından çok iyi bir kaynaktır. Tansiyon rahatsızlıklarında önerilir. Sarı renkliler grubuna giren portakal, limon, mandalina C vitamini kaynağıdır. Ancak kuşburnu, kırmızı ve yeşilbiber, kivi, maydanoz ve rokada bulunan C vitamini daha fazladır. C vitamini viral enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Beyaz kan hücresi aktivitesini artırarak kansere karşı güçlü bir koruma sağlayan havuç, ıspanak, brokoli, pırasa gibi sebzeler ihtiyacınız olan A vitaminini karşılamada önemli bir rol üstlenir. Koyu yeşil yapraklı sebzelerden, kırmızı et, tavuk, kuru kayısı ve kuru üzümden demiri; tahıl, sebze, süt ve deniz ürünlerinden magnezyumu; balık ve diğer deniz ürünlerinden selenyumu; yumurta, et, süt, tahıl ve deniz ürünlerinden çinkoyu temin edebilirsiniz. Ancak bu besinlerin hepsinin gün içine dağıtılarak ve hasta olmayı beklemeden tüketilmesi gerekir. Çünkü yapılan çalışmalar koruyucu olanın düzenli beslenme olduğunu göstermektedir.

 Chef Emre Geyikçi

Kocatepe kahve evleri Türkiye mutfak Koordinatörü – İçanapafed federasyonu yönetim kurulu başkan yrd. – Çanpader yönetim kurulu başkanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir