Anasayfa / Güncel Haberler / Akdeniz Üniversitesi Araştırma Görevlisi Eniser ATABAY’ın Gözünden ‘TURİZM SEKTÖRÜ’

Akdeniz Üniversitesi Araştırma Görevlisi Eniser ATABAY’ın Gözünden ‘TURİZM SEKTÖRÜ’

1-Turizm sektöründe gözlemlediğiniz en büyük sorun nedir?

Turizm sektörünün en büyük sorunlarından biri sürdürülebilirlik sorunudur. Ürün ve hizmet çeşitliliğinin kısıtlı olması, hem eğitim almış ve hem de sektörel deneyimi olan kişi sayısının azlığı bu sorunu daha da derinleştirmektedir. Özellikle turizm sektörünün kriz anındaki kırılgan yapısı ekonomiyi ve sektörün geleceğini olumsuz etkilemektedir. Büyük çoğunlukla “deniz-kum-güneş” üçlüsünü pazarlamaya çalışan, yöresel kültürü, mutfağı göz ardı eden, Anadolunun kadim medeniyetlerinin izlerini sergilemeyen bir destinasyon pazarlama anlayışı sürdürülebilir değildir.

2- Ülkemizin turizme bakış açısı hakkında ne düşünüyorsunuz? Gelecekte izlenmesi yollar sizce nelerdir?

Dünya üzerinde yer alan diğer ülkeler gibi biz de turizmin ekonomiye getireceği olumlu etkilerin farkındayız. Ancak bu farkındalık yeterli ve doğru hamleleri yapıyor olduğumuz anlamına gelmesin. Yine de ülkemizin benzersiz konumu, doğası ve kültürel yapısı nedeniyle dünya üzerinde ilklerde sayılabilecek turizm destinasyonları arasında yerimizi aldık.

Turizmdeki konumumuzu sağlamlaştırmak ve sıralamamızı yükseltmek için yerel değerlerimizi ön plana çıkaran bir turizm anlayışını ön planda tutmamız gerekiyor. Turizmin sadece yabancı ülke vatandaşları tarafından yapılan bir eylem olmadığını hatırlamamız, kendi insanımız için de turistik hizmet üretmemiz gerekiyor. Turizm sektöründeki eğitimli insan sayısını artırarak bu insanlara sektörü sevdirmemiz, dolayısıyla sektörün kanayan yarası olan iş gücü devir hızını düşürmemiz gerekiyor. Son olarak turizmin gelişmesi için yapacağımız her şeyin mübah olmadığını da hatırlamalıyız. Zira doğaya ve insana zarar veren (ormanların kesilmesi, yakılması, çevreye zarar verilmesi, yerel halkın dışlanması vd.) bir kalkınma anlayışı da uzun soluklu olmayacaktır.

3-Bu alanda ilerlemek isteyen gençlerimize tavsiyeleriniz nelerdir?

Öncelikle turizmi ve bir turist gibi yaşamayı sevmeyen insanların bu sektörde başarılı olma ihtimalinin zor olduğunu hatırlatmalıyım. Farklı birçok kültürlerle karşılaşmak bizleri bir dünya vatandaşı olmaya ama kendi kültürümüzü de düzgün bir şekilde yansıtmaya zorlayacaktır. Turizm sınırları ortadan kaldıran bir etkinliktir, bu sebeple gençlerimizin ufuklarını genişletmeleri, meslekleri ile ilgili dünya trendlerini takip etmeleri çok önemlidir. Bunun yanı sıra ülkemizi ziyarete gelmiş yabancı turistlerin bizim kültürümüze olan meraklarını da göz ardı etmemeleri gerekmektedir. Yöresel ürün ve hizmetlerin yabancı turistlerin gözünde daha kıymetli olabileceğini hatırlamaları gerekir. Örneğin pizza yapımında iyi olmak isteyen birçok genç aşçıya rastlamamız mümkünken, pide yapımında iyi olmak isteyen genç aşçıya rastlama ihtimalimiz daha azdır. Bunun ise sektörün geleceği açısından bir sorun olduğu kanaatindeyim. Ek olarak gençlerin kendilerini başarılı buldukları alanlara yoğunlaşmaları, hem daha hızlı yükselmelerini, hem de sektörde kalıcı olmalarını sağlayacaktır.

Akdeniz Üniversitesi Araştırma Görevlisi Eniser ATABAY

Akdeniz Üniversitesi Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu

İkram Hizmetleri Bölümü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir