Anasayfa / Röportaj / Şef Emine Gülşen Sarıcan ‘ Deniz de Şef & Aşçı Olmak (Özel Röportaj)

Şef Emine Gülşen Sarıcan ‘ Deniz de Şef & Aşçı Olmak (Özel Röportaj)

(roportaj)-sef-emine-gulsen-sarican---deniz-de-sef--asci-olmak--2016-04-30

Öncelikle sizi tanımamıza yardımcı olduğunuz ve fırsat verdiginiz icin size çok teşekkür ederiz .

Haberchef.org olarak bize kısaca kendinizi anlatirmisiniz?.

Merhabalar ;
Öncelikle çok teşekkür ediyorum sizlere, kişilere tek tek anlatmak çok yorucu oluyor benim için.

Okullara söyleşilere gidecek pek vakitte bulamıyorum 27 Mayıs da Selçuk Üniversitesinde bir söyleşimiz olacak bu arada onu da söyleyeyim, bir oğlum var ve yoğun tempo içerisinde arta kalan zamanımda onunla bol bol vakit geçirmeye çalışıyorum.

1977 Ağustos doğumluyum. Sıcak kanlı ,biraz titiz ,tez canlı , neşeli , az uyuyan çok düşünen olduğumu biri olduğumu söyler yakın çevrem.

Yaptığım meslek ile tezat olacak ama sakarlığımla nam salmışımdır. İnsanlara yardım etmeyi sevdiğim de söyleyebilirim.

Biyografim zaten benim web sitemde bulunmakta merak edenler oradan da hakkımda detaylı bilgi sahibi olabilirler ,

Gemilerde aşçılık yapmak için gerekli olan belgeler nelerdir bunlar nerelerden ne şekilde ve hangi şartlarda temin edilebilir ?

‘’Gemi Adamı Cüzdanınız (Denizde aşçı yeterliliğine sahip sertifikalı ) olması şart !’’

Üstüne basa basa söylüyorum , nasıl ki pasaportumuz olmadan her hangi bir ülkeye gidemiyorsak Gemi Adamı cüzdanımız olmadan da Uluslar arası sularda her hangi bir Yat ve Gemi ye çıkamayız.

Gazeteler de ve İnternette Simsar ilanlarını sıkça görüyorum dikkat edilmesi gereken en önemli husustur , maalesef ülkemizde sahtekar insan çok fazla .Deniz okullarının ve kurslarının yetersizliği bu gibi kişilere çanak tutuyor.

Artık Google Amcamız var.Şunu söylemeden edemiyeceğim hazırcıyız olmayalım hiç kimse bana yol göstermedi tesadüfler zincirinin içinde kendi kendime araştırarak bir takım bilgilere ve gerekli dokümanlara sahip oldum.

Denizde çalışmak isteyen arkadaşlarımıza öncelikle yaşadıkları şehirlerde Milli eğitim ve Denizcilik müsteşarlığına liman işletmelerine bağlı bir eğitim kurumu Okul , Denizcilik Kursu var mı ? sorgulamaları ve bu güvenli kurumlardan belgelerini almalarının en güvenli yöntem olacağını belirtmek istiyorum.

Haricinde bazı güvenilir işçi olarak yollayan aracı kuruluşlar bulunmakta ve bu kuruluşlar aracılık hizmeti alarak kişilere hem evrak tamamlama hem iş sağlama açısından yardımcı olmaktadırlar. Bu şirketlerin isimlerini sayfamda sık sık yazmaktayım. Eğer gemide veya Yatta mutfak çalışanı olmak istiyorsanız mutlaka 1 haftalık İngilizce menü planınız ve hazırda İngilizce bir özgeçmişinizde olmalı.

En az kaç tane lisan şartı aranıyor ?

İngilizce bir özgeçmiş hazırlayacak kendinizi ifade edecek ve mesleğiniz ile ilgili gıda ürünleri,sunumlarınızı ve menülerinizi reçetelerinizi yazacak kadar İngilizce bilmeniz şart.

Maalesef birilerinin hatırı ile bu güne kadar işletmelere gidilmiş ve işe başlanmış hala komik özgeçmiş yani ( cv ) ler bana gelmekte hiç olmayanlarda var .

Üzülerek söylüyorum İnternetin faydalı taraflarını kullanamıyoruz diye düşünüyorum kendinizi geliştirin chat yapmak fotoğraf eklemek siyaset yapmakta üstümüze yok kitap okumalıyız Google amcaya sormalıyız nasıl İngilizce CV hazırlarız ? nasıl menü planı yaparız ? nasıl iş buluruz…. ?

Deniz de bu işi yapmak nasıl bir duygu? Otel , Restaurant mutfakları ile gemi mutfakları arasındaki farklar neler.?

Zor! hem de çok zor. Şöyle ki ;

Küçük Lüks ve çok Pahalı deniz üstü villalarda bu iş daha da zor evinizin mutfağında Restoran da yada Otelde dünya mutfağı çıkarabilecek kadar araç gereç ,soğuk odalar ve malzeme saklayacak ardiye ve kilerleriniz, Pişiriciler yani Fırınlarınız, Salamandra , Izgara , Fritözler vs.. nasıl yoksa, orada da yok ve siz dünya mutfağı yapmak zorundasınız sabah taze ekmek yapmalısınız en az iki çeşit , ve o an 10 kişi varsa onların isteklerine göre tek tek alakart kahvaltı ama birisi pan kek ister, diğeri sadece yumurta beyazından omlet ,bir diğeri bacon , bir diğeri , waffle , diğeri meyve salatası …

Öğle ve akşam yemekleri de bir o kadar gösterişli olmalıdır her şeyi kendiniz yapmak zorundasınız mutfak temizliğinizi sunumlarınızı alışverişlerinizi.. .zor iştir …. Bizim işimiz çok zordur..

Gemi mutfak açısından biraz daha esnektir , Gemi büyükse mutfağınız donanımlıdır. Restoran ve Oteller gibi . Fakat onun da ayrı zorlukları var .. Bazen hava koşulları rahatsız edici boyutta olabiliyor, Her istediğiniz ürünü taze alamıyorsunuz planlı hareket etmeniz gerek ,tuzlu ve rutubetli bir ortamda 2 günden fazla sebze meyve saklayamıyoruz hangi teknolojide olursa olsun hiçbir gemide mümkün değil

Demir yığınının içinde sürekli elektirik yüklenir bedeninize stres hat safhada oluyor orta büyüklükte bir gemideyseniz benim bu kış bulunduğum gemi gibi 2000 yataklı ise en az 600 personel olur ve eğer sous chef altı bir pozisyonda çalışıyorsanız aktivite alanları daralır .Her istediğinizde ailenizle görüşemezsiniz veya karaya çıkamazsınız.

Burnunu karıştıran ağızlarını şapırdatarak yemek yiyen mutfak lavobolarına tüküren ucuz Filipinli ve Hintli ,Endonezyalı Aşçılar ve Mutfak komileri , Garson Komileri gibi kişiler mevcut …Hepsine tek tek anlatmak zorunda kalıyorsunuz onlarda bu işin ikramiyesi sanırım.. Gıda Mühendisi Hijyenci iyi ise problem ortadan kalkıyor tabi ki bir de benim gibi birinin olması gerek sanırım.

Thomson Gemisinde ki Aşçı başımız da Endonezyalıydı ve benden nefret ediyordu çünkü söylediklerimin hepsini yapıyordu .Her yerde olduğu gibi o da bir şekilde mutfak şefi olmuş biriydi fakat benimle bir ay çalıştıktan sonra sesimi duyduğunda bile delik delik kaçtığını duydum.

Bu mesleği yapacak olan yeni jenerasyona ne gibi önerileriniz olur ?

Öncelikle Evraklarını tamamlamış olmaları şart. Azda olsa Bilal Erdoğan kadar İngilizceniz olmalı, Ekmekten , Et balık işlemeye ,Tatlıdan Zeytin yağlıya, birkaç reçete bile olsa Dünya mutfaklarından yemek yapabilmelisiniz.

Her Türlü stresi göze almalısınız. Kumanya geç gelebilir, vakitsiz gelir mesela bir defasında Pannacotta yapıyordum kumanya geldi onları karşılayıp döndüğümde 80 dereceyi geçmiş ve hafif krem rengi olmuştu ne yeniden yeniden yapacak malzemem nede vaktim vardı kaplara boşaltıp hafif ılıdıktan sonra içlerine damla çikolatalar serpmiştim.,

Meyveler yumuşamış olabilir yine bir anımı anlatayım akşam kavun verecektim ve yumuşamıştı başından kestim tadı gayet iyiydi patron ısrarla aldığı kavunu istiyordu akşam yemeğinden sonra.

Patron ne isterse o olur size yüksek maaş ve 10 kişi için 5000 euro ve üstü bir alış veriş bütçeniz varsa yok diyemezsiniz bozulmuş diyemezsiniz . Hostesimi çağırıp likör istedim ama Sadece brandy vardı . Meyve likörleri almayıda uzun alışveriş listesine eklemeyi unutmuştum neyse uzattım biraz kavunu kestim yarımdan biraz daha yüksekçe içini oydum ve yumuşamış kavunun içinden Baileys ile Kavunlu sorbet hazırladım ve kavunun kabuğunu da dondurucuda bekletip sunum sırasında sorbet’i ekleyip kirazlarla süsleyerek masaya yolladım sonuç mu muhteşem bir zevkti benim için masaya gittiği an fotoğraflar çekilmişti ve yüksek sesle tınılar geliyordu aşağıya mutfağa ve akşam şarap içilip gece bittiğinde patron ve misafirleri mutfağa gelip ellerimi öpmüşlerdi .…

Her şeye hazırlıklı olmalısınız ama her şeye ve her zaman durumu kurtarmalısınız.

Daha çok anım var ama hepsini yazarsam tadı kalmaz size anlatamam ilerleyen zamanlarda tüketmeyelim.

Gemi de servis sırasında ki performansınızı geminin hareketli anları etkiliyor mu size ne gibi zorlukları oluyor?.

Elbette hava kötü olduğunda hareket kabiliyetiniz zorlaşıyor ,havaya uçan çorbalar tabaklar tatlılar olabiliyor ,bu arada kaptanları bile deniz tutar arkadaşlar bizleri de kötü havalarda deniz tutuyor hava kötü ise aç karnına hemen bulantı tableti almalısınız.

Mutfağı ve restorantı güvenilir hale getirmelisiniz.

Zaten her hata yangın tatbikatı ve acil durum tatbikatı mutlaka yapılır ve herkes katılmak zorunda bu tatbikatlara sınavlarımız olur ayda bir ve sınavlar İngilizce olur.

Sizin icin önemli olan personelinizin ve sizin rahatınız , motivasyonunuz mu? yoksa geminin prestiji ve müşteri memnuniyetimi?

Öncelik yoktur orada herkes eşittir .Hem yolcu hem gemi personeli aynı derecede dikkate alınır. Motivasyon için ayda bir partiler yapılır içkili eğlenceli hediyeler dağıtılır. Kaptanlarımız ve yöneticilerimizde o partilere katılır. Acentaların düzenlediği gibi geziler ve turlar düzenlenir ve herkes her departmandan çalışanlar o turlara ücretsiz olarak sırası ile katılır.

En fazla kac ay yurdumuzdan ailenizden uzakta kalıyorsunuz? ve bu çektiğiniz hasret sizin calışma temponuzu ve hayal gücünüzü etkiliyormu?

Şimdiye kadar en fazla ayrılığım 5 ay oldu. Kendinize ait düzenli bir hayat söz konusu değil hele de benim gibi evlat sahibi biri iseniz bu duruma katlanmak zor.

Zorluklar benim hayal gücümü iyi yönde etkiliyor sanırım. Sayılı günler bittiğinde kavuşmak hasretin sonunda yaşanacak heyecan masaya tabağı yollamak ve sonunu beklemek kadar güzel.

Bir bayan olarak gemide şeff olmak nasıl bir duygu ve encok zorlandığınız nokta ne oluyor.?

Bayan olmak her yerde zor ; Erkeklerle aynı fiziksel güce sahip değiliz fakat bunu kabullenmek gerek daha hassas yapıya sahip varlıklarız biz hem duygusal hem fiziksel olarak farklıyız.. Erkek hegomanyası altında ezilmeden çalışmak zor. Mutfaklar da zaten böyle bir durum söz konusu onu iki ile çarpın kadın olarak denizde çalışmak anlamına geliyor.

Kadınlarda da erklik hormonu ( Testosteron hormonu ) olduğunu biliyoruz vücut çalışan sporcu kadınlar da biraz fazla salgılanıyor Denizde de çalışınca sanırım aynısı oluyor. Biraz Erkek Fatma olmak gerek ve ister istemez de oluyoruz.

Duygusal ve bedenen güçlü kadınlar bu mesleği göğüsleyebilir.

Aldığınız ödüllerden ve katıldığınız yarışmalardan kısaca bahsedermisiniz.?

Şimdiye kadar hiçbir yarışmaya katılmadım, yarışmaya değer bir yarışma ülkemizde maalesef
gerçekleşmiyor .Fakat Monaco da Yacht Chef Cup da olmak istiyorum belki bir gün olur. Aşçılık olimpiyatları da olabilir zamanlama ve şartlar elverirse bireysel olarak tablo ile katılmak isterim ve yine üstüne basa basa söylüyorum şu anki iki Federasyon ve onların milli takımlarında olmayı istemem böyle bir hayalimde olmadı.

Ödül mü ? Ben zaten Gordon Ramsay , Scott Conant , Fabio Viviani gibi dünya starlarından Michelin 5 yıldız Restoranlar da yemek yiyen insanlara sunumlar yapıyorum ,ödülüm maaşım ve onların beğenileri ve tepkileri en güzel ödül.

Gittiğiniz her ülkede farklı kültürlerde karşılaşıyorsunuz, bunun size haz verdigi aşikar ,fakat sizi yemek kulturuyle en çok etkileyen ülke hangisi.?

Size bir sır vereyim en güzel ülke Türkiye ve en güzel yemek kültürü bizde.. Fakat en çok etkilendiğinizyer neresi diye sorarsanız eğer İtalya Riposto Etna yanar dağının etekleri sebzeler meyveler herşey çok güzel orada içtiğim Midye çorbasını hiçbir yerde içmedim. Antep Fıstığı Likörü ,Fındık likörü ,Badem Likörü ile yapılan tatlıların nasıl olduğunu da siz düşünün artık. Ve bu kış görmek nasip oldu Kanarya adaları Portekiz Funchal, Madeira muhteşem egzotik meyveler ve bizim ekşi mayalı ekmeklerimiz köy fırınında ve sarımsaklı tereyağlı özel bir sos ile sunuluyor kadınların tülbentleri oyalı ve yanakları kırmızı kırmızı.. Kestaneli kurabiyeleri Hatay Osmaniye de yapılan kömbe kurabiyelerimiz gibi.. çok sevdiğim yerlerden biri oldu.

Ülkemizde olmayan fakat sizin beğenerek yaptığınız deniz ürünleri hangileridir? içlerinden birini bizlerle paylaşırmısınız?

Ülkemizde olmayacak hiçbir şey yok diye düşünüyorum.
Fakat Hırvatistan Split adalarda bulunduğumuz zaman 2014 de ozaman ki patronum balıkçı teknesi kiralayıp balığa gitmişti mavi yüzgeçli orkinoks ile geldiler Tam 62 kiloydu , ilk 10 dakikada başlamıştım zaten sashimi, akşam kafasının yarısını fırınlamıştım ,ve gözlerinden çorba yapmıştım,tam 1 hafta o balıktan türlü türlü yemek sunumları yaptım.

Size birgün bu mesleğin jübilesini yapacağınız yeri seçme şansı verildiğinde bunu nasıl noktalamak istersiniz?

Tabiiki Cannes /Niss / Monaco belki bir gün gerçek olur ve Kırmızı Halıda Yürüyenlere en azında benim hazırladığım menü ve tabaklar ikram edilir..

Ve son olarak burgun bir kitap yazacak olsanız ne üzerine yazarsınız ve kitabınızın başlığı ismi ne olurdu?

Hali hazır da iki kitap projem var ve yazmaya devam ediyorum. Birisi Mitolojik hikayelerinde bulunduğu bir tarafımın Nogay Türkü olmasından kaynaklı Nogay mitolojisi Tarihi Türk yemekleri , Diğeri de sizlerin çok işine yarayacak bir kitap şimdilik sürpriz olsun Sevgili Haldun Tüzel Hocamız ile birlikte çıkarmayı düşündüğüm bir sözlük..

Bize sizi tanıma ve Haberchef.org aracılığı ile bu platformda sizin gibi değerli bir şefin

haberini yapma fırsatını verdiğiniz için çok teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ediyorum. Dilerim ilgilenen arkadaşlarımız dikkatlice okur ve dilerim bilgilenebilecekleri bir röportaj olur.

Sevgi ve Saygılarımla ;

Emine Gülşen SARICAN ( www.chefemine.com)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir